Centrum Interdyscyplinarnych Badań Relacji między Kulturą Oralną i Piśmienniczą
przy Uniwersytecie Wrocławskim
we współpracy z
Pracownią Badań nad Tradycją Oralną Uniwersytetu Wrocławskiego
i Zespołem Badań nad Kulturą Dawną Uniwersytetu Warszawskiego
zapraszają na
Ogólnopolską konferencję naukową
Epos: od Homera do George’a R.R. Martina.
Tekst, performance i interpretacja
Epos od samego początku swojej historii docierał do odbiorców w ramach performance’u, wydarzenia, w czasie którego zgromadzone audytorium zapoznaje się z opowieścią dzięki ustnej prezentacji wykonawcy. Wykonawca, audytorium i opowieść są ze sobą w ścisłej relacji. W efekcie ta sama opowieść przyjmuje różne kształty w zależności od kontekstu, w którym funkcjonują wykonawca i audytorium, zawsze spojeni ze sobą czasem i miejscem wykonania. Ta więź od momentu, kiedy epos jest zapisywany, a potem odczytywany przez jednostkę poza ramami aktu performatywnego, zaczyna stopniowo ulegać rozluźnieniu. W końcu epos powstawał na piśmie jako tekst literacki adresowany już tylko do czytelnika, a nie słuchacza i widza. Kolejną zmianą, której świadkami jesteśmy współcześnie, jest przywrócenie eposowi jego performatywnego wymiaru poprzez adaptacje filmowe czy sceniczne powodujące, że tekst odzyskuje dźwięk i towarzyszy mu obraz.
W czasie konferencji chcielibyśmy zastanowić się między innymi nad tym, w jaki sposób charakter medium, za pośrednictwem którego epos dociera do odbiorcy, wpływa z jednej strony na odbiór dzieła, a z drugiej na użycie przez autora adekwatnych technik kompozycyjnych. Przedmiotem refleksji byłby cały akt wykonawczy, kwestie związane z kompozycją tekstu i jego formą, a także sposobem przekazu i odbiorem, w końcu również z interpretacją. Szczególny akcent byłby położony na obserwację różnic interpretacji tekstu uwarunkowanych zmianą medium, za pomocą którego dzieło dociera do interpretatora.
Zaproszenie do wzięcia udziału w konferencji kierujemy do badaczy reprezentujących różne dyscypliny, przede wszystkim filologów (filologów klasycznych, polonistów, anglistów, germanistów, romanistów, indologów i nie tylko), historyków, filozofów, teologów, religioznawców, medioznawców, filmoznawców, kulturoznawców, socjologów.
Termin konferencji: 7 grudnia 2018 r.
Miejsce konferencji: Uniwersytet Wrocławski, gmach Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych, ul. św. Jadwigi 3/4
Opłata konferencyjna: 300 zł (obejmuje koszt materiałów konferencyjnych, przerw kawowych i publikacji — po uzyskaniu pozytywnych recenzji).
Zgłoszenia na formularzu wraz z abstraktami ok. 200 słów prosimy przesyłać 30 października 2018 r.
na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">
FORMULARZ zgłoszeniowy można pobrać TUTAJ
Organizatorzy konferencji: